Dejlig lys 2-værelses andelsbolig på Frederiksberg

Nordre Fasanvej 109A, 2000 Frederiksberg, Danmark

Byttebolig

DKK1.028.780

Bolig ID :

 BB-47834-bolig

Share

Added to Favorite

Favorit

Print

Badeværelser

1

Areal

54

Bygget (årstal)

1895

Beskrivelse

Jeg leder efter en ny ejer til min 2-værelses lejlighed på Frederiksberg.

Lejligheden er i A/B Sporvognen, som er en foreningen bestående af 16 andelshavere. Her dyrker man andelstankegangen, hvor man hjælper til, hvor man kan, og hvor der støttes op om arbejdsdage mv.

Lejligheden ligger på 2. Sal og er 54kvm fordelt på en stue, et soveværelse, et køkken, et lille toilet og en privat altan med aftensol om sommeren. Der er badefaciliteter i kælderen, som kan tilgås via bagtrappen. Der er to baderum – et med en bruser og et med to brusere. Til info, har jeg stået i kø 5 gange i de 5,5 år jeg har boet der😊  Hvis man ikke er til bad i kælderen, er der mulighed for at etablere badeværelse i lejligheden. Det har flere andre andelshavere gjort. Der er helt sikkert mulighed for at se løsninger hos nogle af de andre.

Månedlig ydelse:
Boligydelse: 3.250 kr.
Bad: 100kr
Aconto varme: 550kr
Totalt: 3.900kr.

Altanen er sat op i 2021. Den vil fremgå som en forbedring ved salg, og køber skal indfri lånet. Værdien er 123.780kr, og denne afskrives ikke over tid.  Dvs prisen for lejligheden er 905.000 kr + 123.780 = 1.028.780kr ekskl. Forbedringer og løsøre (som estimeres til ca 40-50.000).

Boligønsker

Da min kæreste og jeg gerne vil flytte sammen leder vi efter en ny andelsbolig. Vi leder efter en andelsbolig med minimum 3 værelser på 70kvm, og en lejlighed der samtidigt har altan. Vi er rimelig åbne overfor pris og boligydelse.

Boliglokation

Se også disse boliger

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *